چرا کفپوش های ورزشی اهمیت دارند؟

درمیان اجزاء وبخش های مختلف اماکن وسالن های سرپوشیده ورزشی،کفپوش ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند.این اهمیت به جائی رسیده است که طراحی ،احداث،اجرا ونگهداری کفپوش سالن های سرپوشیده ورزشی ،به یک تخصص تبدیل شده است

این زمینه،منجر به ظهور انواع شرکت های تخصصی کفپوش ورزشی در سطح جهان گردیده است.این شرکت ها ،محصولات خود را بر اساس استانداردهای موجود معرفی می کنند وبرای بازاریابی،تلاش می کنند تا درباره رعایت استانداردها و شاخص های علمی در تولید،مشتریان خود رامتقاعد سازند.

این رقابت وتلاش های علمی وتحقیقاتی در این حوزه،زمینهء ظهور محصولات متنوع وبعضا جدیدی را فراهم نموده است که هریک برای جلب نظر مصرف کنندگان ،به ویژگی های خاص تری مجهز می شوند.

نظر به اهمیت موضوع و زمینه های اثر گذار این بخش در ورزش های قهرمانی وهمگانی ،در ادامه به بررسی ابعاد فنی وتخصصی کفپوش های ورزشی داخل سالن می پردازیم.

چرا کفپوش های ورزشی اهمیت دارند؟

کفپوش های ورزشی داخل سالن،متناسب با نوع کاربران واهداف ورزش،دارای درجات مختلفی از اهمیت است، هرچند که در هرشرایط این اهمیت وجود دارد.

در ورزش مدارس،کفپوش ها با هدف سلامت وایمنی دانش آموزان،مورد توجه وتاکید است.در کلوب ها وباشگاه های حرفه ای ورزشی نیز،کفپوش ،مبنای مهمی برای عملکرد قهرمانان و ورزشکارانحرفه ای است.

بسیاری از سالن های ورزشی،برای رویدادهای مختلف اجتماعی وتجمعات مختلفی چون جشن ها ،مراسم خاص وسمینارها مورد استفاده قرار می گیرند ولذا کفپوش باید،متناسب با انواع کاربری های مورد نظر،دارای دوام ومقاومت مناسبی باشد وبراحتی قابل نظافت ونگهداری باشد

دیدگاه اقتصادی در انتخاب کفپوش

در کنار نیازهای مربوط به قهرمانان و ورزشکاران،هزینه های تمام شده و مورد نیاز برای نگهداری کفپوش ها نیز،موضوع بسیار مهمی است.ا

ز نظر اقتصادی ،مواردی چون،هزینه نصب،طول عمر ،هزینه های نگهداری وتعمیر وهمینطور امکان کاربری های چندگانه،در انتخاب کفپوش ،مورد توجه قرار می گیرند.

مشاوره های تخصصی می تواند تصمیم گیری های کم خطا تری را برای انتخاب کفپوش ،در پی داشته باشد.از نظر ملاحظات اقتصادی ،طراحی اکثر سالن های ورزشی ،به صورت چند منظوره وبا کاربردهای مختلف است واین مهم نقشبه سزائی در انتخاب کفپوش با مقاومت مناسب در برابر استهلاک دارد.

طبقه بندی انواع کف (Floor)درسالن

الف – قسمت های خدماتی مثل رختکن،دوش ها،اتاق حوله وسرویس های بهداشتی که باید ضد رطوبت وآب باشند.عمدتا از کاشی وسرامیک استفاده می شود.

ب-دفاتر اداری،راهروها و…که عمدتا ازکفپوش خاص، موزایئک یا سایر موارد مشابه استفاده می شود

ج-سالن های ورزشی که از چوب سخت،پلاستیک یا لاستیک استفاده می شود.کف سالن ها به نوع فعالیت بستگی دارد،مثلا کفپوش سالن های ژیمناستیک باید ضمن اجازهء عملکرد مناسب،اجازهء سرخوردن را نیز تا حدی بدهداما در سالن های دیگری مثل بسکتبال واسکواش ،کف باید ،غیر لغزنده باشد.

کفپوش های قابل حمل

در موارد خاصی ،برخی از رویداد ها ،نیاز به کفپوش های موقتی دارند.فدراسیون بین المللی بسکتبال (FIBA)،در موارد زیادی از این نوع کفپوش ها برای اردوها وبرخی مسابقات استفاده می کند.برخی شرکت های تولید کفپوش ورزشی،کفپوش های قابل حمل در بسته بندی های خاص وقابل حملی را تولید کرده اند.

سطح روی کفپوش

همه چیز به کیفیت سطح روی کفپوش بستگی دارد.سطح پایانی روی کفپوش ،لایه است که واقعیت کفپوش ورزشی رابیان می کند.ا

ین سطح باید با نیازهای مورد نظر سازگاری داشته باشد.با توجه به اهمیت این سطح،کمپانی های مختلف،طبقه بندی های مختلفی از کفپوش ها براساس این سطح ارائه می دهند

.یکی از این طبقه بندی ها مربوط به شرکت HAROاست که سه نوع اصلی را معرفی می کند:

الف- نوع پرمادور(The PERMADUR high-finish):

 منافذ آن پر است ومنفذی ندارد.گرد وخاک وچرک ها نمی تواند بطور دائم بر روی آن باقی بماندو می توان آنها را پاک کرد.

این نوع اساسا دارای پوشش مقاوم،با دوام وضد خراش است.کفپوش های چوب سخت با این نوع سطح عمر طولانی تری خواهند داشت و پس از سال ها به تعمیر نیاز پیدا می کند.

ب – اس اس تی(The SST special finish):

این نوع خاص اساسا برای اسکواش و ورزش های راکتی طراحی شده است.شکل آن مانع از سرخوردن وافتادن بازیکن در بازی می شود.سنگریزه های خاصی ،فرایند مطمئنی را برای ایمنی نگهداری پا وعدم سرخوردن بر اساس استاندارد DINفراهم می کند.

ج-نوع بیوتک(The bioTec finish) :

باروغن طبیعی و واکس ،تلقیح می شود.این سطح،کفپوش را در مقابل رطوبت وفرسایش محافظت می کند.برای این منظور ترکیب ویژه ای از روغن آفتاب گردان،واکس کاربوآبا(Carbauba)و کاندلیا(Candelilla)باعث می شود که سطح چوب تنفس داشته باشد وبر اساس آب وهوای اتاق سازگار گردد.این نوع امکان نگهداری وپاکیزگی وحتی تعمیرات به صورت قطعه ای را فراهم می کند.

کفپوش اختصاصی ایروبیک

بسیاری از مردم ،زمان زیادی را در مراکز ایروبیک و آمادگی جسمانی می گذرانند و در این میان کفپوش ها نقشزیادی را در احساس خوب وراحتی داشتن آنها ،ایفا می کنند.

شرکت جانکرز(Junckers) کفپوش ویژه ای را برای این منظور معرفی می کند.این کفپوش ،شوک ها یا ضربه های پس از برخورد با آنرا با قابلیت ارتجاعی خود جذب می کند.

این بدان معناست که تنها مقدار کمی فشار به پاها،زانو وفرد استفاده کننده وارد می شود.این خصوصیت،همراه با اصطکاک مناسب،لذت تمرین را افزایش می دهد واز خستگی و درد مفصلی کاسته وخطر آسیب های ناشی از پیچ خوردگی را به حداقل می رساند.این محصول طبیعی است و واکنش های آلرژیک یا الکتریسته ساکن را تحریک نمی کند.کل ارتفاع آن 32میلی متر است.

نتایج آزمون ها با توجه به روش های استاندارد DIN 18032 یا طی خشک، وب ویژه با محلول ویژه خود شرکت ،قابل حفظ ونگهداری است. ·

. جذب ضربه بین بین 53 تا 2/54درصد

  • تغییر شکل ارتجاعی 3 / 2 میلی متر
  • شعاع تغییر شکل بین 2/13تا 15درصد
  • اصطکاک بین 5/0 تا 7 /0

کفپوش اختصاصی اسکواش

سطح روی کفپوش ،جزء بسیار مهمی در بازی های سریعی مثل اسکواش و راکت بال است.لذا شرکت جانکرز،نوع مخصوصی از کفپوش ،مطابق با استاندارد فدراسیون جهانی اسکواش برای یک بازی معمولی توام با عملکرد بالارا ارائه نموده است.

سطح 22میلی متری این نوع،ضمن اینکه شکل یکدستی دارد ،با رنگ روشن خود ،امکان دنبال کردن توپ در طول بازی را ساده کرده است. سیستم این نوع کفپوش ،به طور چشمگیری،شرایط کنترل توپ برگشت شده از روی آن را فراهم می کند.

کفپوش های بازی معمولی، سطح کمی زبری داردکه با پلی اورتان سخت لاکی پوشیده شده تا ضمن ایجاد اصطکاک لازم با کفش ،نگهداری آن نیز ساده تر شود.

نوع خاص آن برای مسابقات قهرمانی،بهترین شرایط را برای بازیکنان حرفه ای در طول بازی فراهم می کند تا هیچ تهدیدی برای آنها وجود نداشته باشد.تماما چوبی بوده وهیچ گونه حساسیت والکتریسیته ساکن تولید نمی کند.

این نوع کفپوش ها،از تخته چوب اعلاء با ابعاد 22-129-3700 میلی مترساخته شده است. تخته چوب ها ،در مرحله پیش از پایان کار مقداری زبر می شوند وسپس برای بازی های معمولی یا در سطوح قهرمانی ،لاک زده می شوند.تخته ها در هرچهار طرف زبانه وشیار دارند تا به آسانی درهم فرو روند و نصب شوند.

این نوع کفپوش از نوع با قابلیت ارتجاعی منطقه ای یا گسترده است که موفق به دریافت استاندارهای لازم در این خصوص نیز شده است.

خلاصه و نتیجه گیری

درانتخاب یک کفپوش،شاخص های زیادی اثر دارند که در نخستین گام می توان به مواردی چون؛کیفیت،دوام ،طول عمر،هزینه های مناسب درامر اجرا ،نگهداری وتعمیرات،برآورده کردن نیازهای مربوط به استفاده ازآن وتناسب با شرایط مکانی واقلیمی و… .

با شناخت اصول اساسی در ساخت کفپوش ها وانواع مختلف آنها،بهتر می توان براساس شاخص های یاد شده تصمیم گیری یا انتخاب کرد.

علاوه برمطالب ارائه شده دراین مجموعه با هدف ایجاد شناخت از کفپوش های ورزشی و بهبود روش های تشخیصی درباره آنها،در موارد تصمیم گیری دراین مورد ،مشاوره با کارشناسان این حوزه می تواند نتایج مطلوب تری به بار آورد.

فراموش نکنیم که کفپوش هم در سلامت وهم دربهبود عملکرد ورزشکاران،نقشتعیین کننده ای دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*