کفش و کفی ورزشی – کفپوش ورزشی ، چمن مصنوعی

کفش و کفی ورزشی

آدیداس با تولید کفش با فناوری نانو انقلابی در بازی های المپیک پکن به وجود آورد. لان استار نخستین میخ نامتقارن تولید شده در جهان است که دارای بدنه ای از نانولوله های کربنی تقویت شده است و با ورق منحصر به فرد آدیداس مستحکم شده است. آدیداس از نانولوله های کربنی تقویت شده که قبلا فقط در صنایع  خودرو و هوا فضا مورد استفاده قرار می گرفته، برای طراحی استفاده می کند. صفحات نانو با اینکه نازک تر هستند، قوی تر و یک پارچه اند، که باعث ثبات طول، پیچ خوردگی بهتر، اطمینان، ایمنی و افزایش انعطاف پذیری می شود، همچنین از دست رفتن انرژی را به حداقل می رساند. پیوستگی مکانیکی و شیمیایی، افزایش تمامیت ساختاری و دوام نانولوله کربنی، به آدیداس اجازه  طراحی و ساخت یک قطعه با قابلیت انعطاف بالا را در مقابل 3 قطعه می دهد. وقتی نانولوله های کربنی خم می شوند، حالت ارتجاعی زیادی دارند. نانولوله ها مانند حصیر خم می شوند ولی نمی شکنند و می توانند بدون اینکه آسیب ببینند دوباره به حالت اولیه خود باز می گردند. با کاهش مواد، فاصله ی پا با زمین کاهش می یابد. این روکش جدید اجازه می دهد تا پا به زمین نزدیک تر شود.

پس از مطالعه الگوی حرکتی در آزمایشگاه از طریق دوربین های سرعت بالا و نقشه برداری از نیروی فشار، شرکت آدیداس تلاش خود را برای تولید وسیله ای کاملا جدید که باعث افزایش سرعت در دراز مدت شود، آغاز کرد. تیم پیشرفته مهندسان، طراحان و متخصصان بیومکانیک آدیداس توانستند، نخستین کفی کفش نامتقارن را طراحی کنند. این میخ برای مسابقه طولانی مدت با حداکثر سرعت دویدن، کاربرد بسیار مناسبی دارد. میخ کف کفش های سنتی باعث اتلاف انرژی در ورزشکاران می شود میخ جدید در این کفش اجازه می دهد تا ورزشکاران بدون اتلاف انرژی مسیر مسابقه را طی کنند.

محققان یکی از واحدهای فناوری کشورمان موفق به طراحی و تولید کفی کفش ورزشی با استفاده از فناوری نانو شدند.

 آدیداس از نانولوله های کربنی تقویت شده که قبلا فقط در صنایع  خودرو و هوا فضا مورد استفاده قرار می گرفته، برای طراحی استفاده می کند.

کفی تخصصی کفش های ورزشی در رشته های بسکتبال، تنیس و دومیدانی با طراحی منحصر به فرد به کار می رود و در جهت افزایش قابلیت ورزشکاران، کاهش صدمات ورزشی ناشی از ضربات و اصلاح کفش های غیر استاندارد، تولید شده است. کفی طراحی شده متناسب با نوع ورزش، قابلیت جذب ضربه، جلوگیری از لغزش و اصلاح نحوه حرکت را دارد و از آن جا که کفی میانی، اصلی ترین قسمت کفش های ورزشی است، ضربه های وارد شده را گرفته و اتلاف می کند و مانع آسیب های کف و مچ پا می شود.

نانو در مهندسی ورزش(2)

کفی های ضربه گیر با استفاده از لاستیک ای. پی. دی. ام اصلاح شده با نانوفیلرها بر پایه خاک رس طراحی شده و علاوه بر اتلاف ضربه از طریق طراحی شکل و شبکه فوم ای. پی. دی. ام، پر کن (فیلر) نانو خاک رس، میزان اتلاف ضربه را افزایش و در عین حال طول عمر آنرا را افزوده است. ای. پی. دی. ام دارای خواصی چون مقاومت در برابر آب و ضربه را از خود نشان می دهد. این کفی ها به نحوی طراحی شده که اصطکاک مناسبی با زمین های ورزشی داشته باشد، با استفاده از این کفی ها علاوه بر فراهم کردن امکان فعالیت ورزشی با حداکثر آسایش و حداقل آسیب، امکان انجام دادن حرکت های بهتری را به ورزشکار می دهد و آسیب های ورزشی را به حداقل می رساند. کفی این کفش از سه لایه تشکیل شده است، این سه لایه شامل بخش زیرین که اصطکاک مناسب و مقاومت سایش را فراهم می کند، بخش میانی که نگهدارنده پاشنه و جاذب ضربه است و همچنین بخشی فوقانی که سازگار با پوست است و از جنس ای.پی. دی. ام تقویت شده با نانوفیلر است.

این کفی ها تا 70 درصد ضربات وارده به پا و زانو را کاهش می دهد. برای ایجاد خواص مورد نظر با استفاده از نانو فیلر توانستند توزیع ذرات فوم زا، پایداری حباب های فوم و استحکام فوم کفی کفش را طراحی و در نتیجه دوام آن در برابر ضربه های نوسانی افزایش و تغییر شکل آن در زمان کاربری را کاهش دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

اخبار

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


Enter Captcha Here : *

Reload Image