اصلاحیات جدید قوانین چمن فوتبال و سطوح مصنوعی

اصلاحیات جدید قوانین فوتبال

اصلاحات قوانین بازی  ۲۰۰۹-۲۰۱۰

صد و بیست و سومین نشست عادی سالانه برد بین المللی فوتبال IFAB در تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۰۹ در ایرلند شمالی تشکیل شد. اصلاحات مربوط به قوانین بازی در این نشست مورد تایید قرار گرفت و دستورالعمل ها و راهنمایی های مختلف صادر شده در ذیل آمده است.

اصلاحات مربوط به قوانین بازی و تصمیمات برد

۱- قانون ۱ – زمین بازی

سطح زمین

مسابقات ممکن است بر روی سطوح طبیعی یا مصنوعی مطابق مقررات مسابقات برگزار شوند.

رنگ سطوح مصنوعی باید سبز باشد.

جاهایی که از سطوح مصنوعی چه برای مسابقات بین تیم های ملی فدراسیون های عضو فیفا و چه در مسابقات رسمی بین المللی باشگاهی، سطح مورد استفاده باید مطابق شرایط « مفاهیم کیفی فیفا برای چمن فوتبال » یا مطابق «استانداردهای بین المللی چمن مصنوعی» باشد مگر آنکه استثنائات ویژه ای ازسوی فیفا اعمال گردد.

۲-قانون ۱۱ (آفساید)

تفسیر قوانین بازی ورهنمودهایی برای داوران

هنگامی که تخلف آفساید اتفاق می افتد داور یک ضربه آزاد غیرمستقیم اعلام می کند تا از محل استقرار بازیکن خاطی در لحظه ای که توپ برای آخرین بار توسط بازیکن هم تیمی به او پاس داده شد زده شود.

– هربازیکن مدافعی که به هردلیل زمین بازی را بدون اجازه داورترک کند بایستی اینگونه تصور شود که او بر روی خط دروازه خودی یا خط طولی ایستاده تا بازیکن حریف را در آفساید قرار دهد

اگر بازیکن عمدا زمین بازی را ترک کرده باشد بایستی هنگامی که توپ از بازی خارج شد به او اخطار داده شود

۳- شیوه تعیین برنده یک مسلبقه یا برنده بازی های رفت و برگشت

ضربات از روی نقطه پنالتی

اگر در پایان یک مسابقه و قبل از شروع ضربات از روی نقطه پنالتی یک تیم تعداد بازیکنان بیشتری نسبت به تیم حریف داشته باشد باید تعداد بازکنان خود را کاهش دهد تا با تعداد بازیکنان تیم حریف برابرشود وکاپیتان تیم باید نام و شماره بازیکن خارج شده را به داور اطلاع دهد. هر بازیکنی که به این طریق خارج شود نمی تواند در انجام ضربات از روی نقطه پنالتی شرکت داشته باشد.

۴- محوطه فنی

تنها یک شخص در هرزمان مجاز به انتقال دستورات تاکتیکی از محوطه فنی می باشد.

مربی و سایر مسئولین باید در داخل محدوده محوطه فنی باقی بمانند مگر در شرایط خاص مثل ورود فیزیوتراپیست یا پزشک به داخل زمین با اجازه داور برای ارزیابی بازیکن مصدوم.

مربی و سایر حاضرین در محوطه فنی باید رفتار مسئولانه ای داشته باشند.

تذکراتی به داوران

به داوران یادآوری می گردد قاون ۵ بیان می دارد که اگر به عقیده داور بازیکنی به شدت مصدوم باشد باید بازی را متوقف کند.

اجرای تغییرات

تصمیمات امسال نشست عادی سالانه برد در رابطه با تغییرات قوانین بازی از اول جولای ۲۰۰۹ برای کنفدراسیون ها و فدراسیون های عضو فیفا لازم الاجرا می باشد. کنفدراسیون ها و فدراسیون های عضو فیفا که فصل جاری مسابقات آنها تا اول جولای تمام نشود می توانند تا شروع فصل بعدی رقابت ها اجرای تغییرات اعمال شده در قوانین بازی را به تعویق بیاندازند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

اخبار

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


Enter Captcha Here : *

Reload Image