اولین همایش ملی کفش ، لباس و کفپوش ورزشی

همواره کفش و لباس با زندگی انسان امیخته بوده و انتخاب کفش و لباس مناسب از الویتهای همه ی جوامع بشری بوده و هست.توجه داشتن به کفش و لباس ورزشی مناسب نیزاز این مقوله جدا نبوده وتکنولوژی این فرایندرا با سرعت به پیش می برد. قطعا” ورزش عامل تعیین کننده ای است برای جامعه ای که بدنبال سلامتی وهزینه درمان کمتراست.پا قلب دوم انسان و کف پوش در ورزش عامل تحرک و اسیب پذیری کمتر است. انتخاب کفش و لباس استانداردکه دارای ظاهرزیبا نیزباشد موردعلاقه و توجه همه ی ورزش کاران ودرتمام سنین است. این نیازفدراسیون ورزشهای همگانی کشوررابران داشت تابا برگزاری همایشی علمی باحضور
اندیشمندان ودست اندرکاران این صنعت علاوه برورزشکاران به عموم مردم نیزامکان بهره برداری و اگاهی انتخاب درست کفش لباس و کف پوش ورزشی را بدهد. این رویدادبزرگ که برای اولین باردرکشوربه اساسی ترین نیازحرکتی بدن می پردازد باتلفیق نمایشگاهی می تواند انگیزه انتخاب بهترین ها را ایجادنماید وکمک موثری درراستای تحقق اهداف این همایش باشد. مسلما” مطالعات تطبیقی کشورهای پیشرودراین صنعت و همسان سازی ان با فرهنگ بومی کشوراسلامی ایران می تواند افق روشنی رادرطراحی و ساخت وتوزیع این شبکه بزرگ ترسیم نماید. امیداست تلاشهای مستمرعناصربرگزاری این همایش ملی موردبهره برداری عموم جامعه و همچنین خانواده بزرگ ورزش و دانشگاهیان و دانشجویان علاقمند قرارگیرد.
(علی مجدارا رئیس فدراسیون و رئیس همایش)

ویژگی های همایش
۱٫ ایجاد دیدگاه علمی و به روز در تولید و توزیع کفش ، لباس ، کفپوش وکالاهای ورزشی
۲٫ دعوت ۲۳ انجمن تابعه فدراسیون آمادگی جسمانی کشور، همچنین روساء و هیئت های استانی سراسر کشور
۳٫ ایجاد فضای رقابتی بین تولید کنندگان که در نهایت به افزایش کیفیت کالاهای تولید شده می پردازد
۴٫ همکاری اپراتور همراه اول در اطلاع رسانی این همایش ملی به کاربران وعموم مردم کشور
۵٫ اطلاع رسانی زمان و مکان برگزاری همایش از طرف فدراسیون ورزش های همگانی برای هیئت های استانی، ادارات کل کشور، اتحادیه ها، انجمن های تولید کننده و فروشندگان لوازم ورزشی، اعلام در مصاحبه ها توسط رئیس فدراسیون ورزشی و با همکاری مسئولین برگزاری همایش با شبکه های صدا وسیما و رسانه های خبری ، همچنین درج زیر نویس شبکه ۳
۶٫ اطلاع رسانی از طریق درج آگهی در روزنامه ها و مجلات کثیرالانتشار به طور دوره ای از طریق شرکت توان مدار
۷٫ اعلام آمادگی همکاری فدراسیون همگانی و آمادگی جسمانی کشور در استاندارد سازی کفش،لباس، کفپوش ورزشی و سایر کالاهای ورزشی و تائید و حمایت تولید کنندگان برتر کشور
۸٫ اعطای بن تخفیف به مشتریان توسط تولید کنندگان و فروشندگان
۹٫ شناسایی تولید کنندگان کفش، لباس، کفپوش ورزشی و سایر کالاهای ورزشی و ایجاد شبکه ارتباطی بین آن ها و توزیع کنندگان.

مقدمه
یکی از اصلی ترین وسیله ورزش برای همه ورزشها لباس ،کفش و کفپوش ورزشی می باشد.
لباس ورزشی: از آن جهت که بدن انسان در طول زمان ورزش باید بتواند به راحتی حرکت کند، تهویه پوست صورت گیرد و با جذب عرق بدن، ورزشکار را به حالت پایدار باقی بگذارد که مورد اهمیت است. امروزه در کارگاه های مختلف پوشاک، انواع و اقسام پارچه های تهیه شده از الیاف مختلف طبیعی و غیر طبیعی را مورد استفاده قرار می دهند در حالیکه هیچ اطلاعی از نوع الیاف و خواص آن ندارند. لباس ورزشی بخصوص برای ورزش های مسابقه ای امری تخصصی و علمی می باشد.
کفش ورزشی :از آن جهت که می گویند پا قلب دوم انسان است. پا ( از مچ به پائین) مفصل مشترک بدن انسان با زمین می باشد و کلیه فشارهای وارده از سوی بدن به زمین و بالعکس را تحمل می کند. واقعیت آن است که آناتومی پا در افراد مختلف دچار مشکلات زیادی می باشد. کجی انگشت شست که عامل مهم حرکت رو به جلو می باشد، گودی بیش از اندازه کف پا، صافی پا، انحراف کف پا نسبت به ساق و بسیاری دیگر از بی تناسبی های آناتومی در بسیاری از افراد دیده می شود و در این میان آنچه که می تواند به مقابله مشکلات آناتومی برخیزد کفش ورزشی است. در خصوص کفش ورزشی در دنیا مطالعات بسیاری صورت گرفته است و این مطالعات اعم از شکل ارتوپدیک آن و یا نوع مواد و مصالحی که آنرا شکل می دهد می باشد. متاسفانه در کشور ما نسبت به این امر نوعی بی اعتناعی صورت گرفته و حتی وجود یک دستگاه تست کفش که کفش را از ابعاد مختلف بررسی نماید مجهول می باشد.
از فاکتورهای مهم کفش می توان از لحاظ ابعادی به شکل کف کفش و ابعاد آن، حجم پنجه، بلندی لبه و طول کفش اشاره نمود و از لحاظ فیزیکی می توان به جنس کفی، خواص فیزیکی کفی،جنس رویه، نقاط اتصال رویه، جنس کفی کفش و چسب بکار برده شده اشاره کرد.
از سوئی با توجه به مختلف الشکل بودن کف پا و نیز زوایای تشکیل دهنده در کف پا نسبت به زمین و ساق و اینکه تولید کنندگان کفش بطور انبوه و یک شکل کف کفش را درست می کنند لذا لازمست بر حسب کیفیت کف پای افراد کفی مناسب نیز تهیه شود. امروزه با استفاده از تکنولوژی CAD-CAM کفی مناسب هر فرد تهیه و در درون کفش قرار داده می شود لذا اطلاع و آگاهی از کفش و کفی آن بسیار ضروری می باشد.
در مورد کف پوش باید گفته شود که مهم ترین وسیله ورزش بخصوص در ورزش هائی که در آن حرکت سریع انسان وجود دارد مانند والیبال، بسکتبال، فوتبال، هند بال، دو و میدانی، تنیس، پینگ پنگ و هاکی، کف پوش مهمترین عنصر هر مکان ورزشی می باشد که عدم توجه به آن بخصوص برای کودکان و نوجوانان که در مرحله رشد می باشند بسیار زیان بار است و توجه داشته باشیم که در ورزش های قهرمانی ورزشکاران با سرعت می دوند،پرش می کنند و با تمام توان به زیر پایشان فشار وارد می کنند و این فشار به بدن وارد می شود و باید حتی المقدور از این فشارها کاسته شود.
کف پوش ها انواع مختلف دارند، کف سیمانی یا سنگی، آسفالتی، پی وی سی نازک عرض محدود یا تایل، پارکت معمولی،پارکت روی کف کاذب، تایل های شبکه ای، پی وی سی عرض محدود با فوم پشت ، کف پوش یکپارچه پلی اورتانی و برخی انواع دیگر کف پوش های سالن های ورزشی و زمین های ورزشی روباز را تشکیل می دهند که هریک خواص فیزیکی و شیمیائی مخصوص به خود را دارند. بطور کلی شکل ظاهری کف پوش ، تغییر شکل عمودی در اثر فشار، درصد جذب ضربه، درصد برگشت توپ، مقاومت سایشی، ضریب اصطکاک حرکتی و سایر مشخصات فیزیکی و مکانیکی کف پوش بسیار مهم است و چه بسا کف پوش هائی که بدون توجه به مسائل یاد شده نصب گردیده اند و ورزشکاران را به صدمات مزمن و حتی حاد دچار نموده اند.
اطلاع از کیفیت و داشتن دانش لازم برای مصرف کنندگان و تولید کنندگان در هر سه مورد فوق بسیار ضروری می باشد از این رو فدراسیون ورزشهای همگانی که بیشترین ارتباط را با قاطبه مردم دارد بر این شد تا همایشی برای شناخت و بررسی سه مورد یاد شده برپا دارد و به همین لحاظ از سراسر کشور نمایندگان ورزشی شهرها در این همایش حاضر خواهند بود.
در این همایش علاوه بر استفاده از صاحب نظران و متخصصان ،از مقالات تحقیقی و نقطه نظرات دانش پژوهان و علاقمندان وتولید کنندگان استفاده خواهد شد و در کنار آن دستاوردهای تولیدی و علمی به صورت عینی به معرض دید عموم گذارده خواهد شد.
محورهای این همایش عبارتند از:
۱)طراحی هنری و ارگونومی در لباس و کفش ورزشی.
۲) مهندسی مواد در پوشاک ورزشی.
۳)فناوری های نوین در لباس و کفش ورزشی.
۴)نیاز سنجی و مشخصه یابی لباس و کفش ورزشهای تخصصی
۵)روش های ارزیابی و کنترل کیفیت لباس و کفش های ورزشی.
۶)برندینگ و بازرگانی در بخش لباس ورزشی.
۷)لباس عملگر و هوشمند ورزشی.
۸)مشخصات مواد مورد استفاده برای لباس ورزشی با توجه به کاربرد لباس.
۹)شناخت مواد و الیاف نساجی در لباس و کفش ورزشی.
۱۰)شناخت رنگ و چاپ در لباس ورزشی.
۱۱)کاربرد فناوری نانو در لباس و کفش ورزشی. ۱۲)ویژگیهای کفش و لباس ورزشی معلولین.
۱۳)مبانی و اصول طراحی و انتخاب رنگ برای لباس های ورزشی.
۱۴)ویژگی ها و روش های ارزیابی کف پا برای تولید کفی ارتوپدیک برای ورزشکاران.
۱۵)بررسی انواع کف پوش ها و خواص فیزیکی و مکانیکی آنها.
۱۶)استانداردهای کف پوش ها.
۱۷)روش های آزمون کف پوش ها.
۱۸)معرفی برندهای معتبر کف پوش ورزشی در دنیا.
۱۹)بررسی مواد اولیه به کار رفته در کف پوش ها و خواص فیزیکی و مکانیکی اجزاء کف پوش ها.
۲۰) اولویت های انتخاب یک کف پوش برای ورزش های مختلف.
۲۱)مقایسه بین انواع چمن مصنوعی و انواع چمن طبیعی از لحاظ دوام، کیفیت ، کاربرد و نگهداری.

بدینوسیله از علاقه مندان دعوت می گردد نسبت به آمادگی خود برای حضور در این همایش اعلام نظر نمایند.
 شرایط شرکت و چگونگی برگزاری همایش به شرح زیر می باشد:
الف- ارائه مقاله و پوستر و آمادگی برای سخنرانی در جلسه
افراد داوطلب برای این امر موارد زیر را مورد توجه قرار می دهند.
۱- اعلام آمادگی برای ارائه مقاله- پوستر تا ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۳
۲- ارسال مقاله کوتاه در ۱۰۰۰ کلمه و خلاصه مقاله در ۲۰۰ کلمه تا تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۹۳ مقالات باید با برنامه word و با حروف نازنین ۱۴ فارسی و ایریال ۱۴ انگلیسی ارسال شود.
۳- زمان ارائه مقاله و سخنرانی حسب مقاله ارسالی بین ۵ تا ۱۵ دقیقه پیش بینی می گردد که در برنامه تنظیمی لحاظ و قبلا به اطلاع سخنران خواهد رسید.
۴- مقالات باید منحصرا” به یکی از سه موضوع لباس ورزشی، کفش ورزشی و کفپوش ورزشی بپردازد.
۵- هر فرد می تواند برای هر سه موضوع مقاله جداگانه ای ارائه نماید.
فرم ارسال مقاله (کلیک کنید)
ب- ارائه دستاوردهای عملی ،عینی و تولیدی ( از سوی تولید کنندگان و بازرگانان)
۱- اعلام آمادگی برای ارائه دستاوردهای یاد شده تا تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۹۳
ش۲- عقد قرارداد برای حضور در غرفه ها، حداقل ۱۲ متر مربع تا تاریخ ۳۰ بهمن ماه و همچنین اعلام تشکیل کارگاه در صورت تمایل.
۳- تعیین و اعلام نوع کالا برای عرضه در هر غرفه.
۴- مشخص نمودن نوع و جنس مواد اولیه بکار رفته در کالا، سیستم تولیدی، مشخصات فیزیکی و شیمیائی اجزاء بکار رفته و نیز خود کالا.
ج- شرایط شرکت و حضور در همایش
۱- ارسال مشخصات فردی و عکس به همراه شماره تلفن، فاکس و ایمیل
۲- واریز مبلغ ۹۵۰ هزار ریال ( دانشجویان ۷۵۰ هزار ریال) برای حضور در همایش ، جهت بسته اطلاعات، غذا و میان وعده.
کارت حضور در همایش نیم ساعت قبل از برگزاری با ارائه فیش پرداخت و کارت شناسائی به شرکت کنندگان تسلیم خواهد شد.
کلیه اطلاعات ارسالی از طریق وب سایت www.sportscfhamayesh.com و یا به صورت CD شامل ایمیل ، فاکس، تلفن و آدرس ارسال کننده به دبیرخانه همایش ارسال گردد.

این همایش از تاریخ ۲تا ۵ اسفند ماه ۱۳۹۳ در محل ساختمان خلیج فارس واقع در شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران – بزرگراه چمران برگزار خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*