تولید کفپوش ورزشی و استفاده از رنگهای دریایی

در ابتدا تعریفی از رنگ دریایی داشته باشیم تا بیشتر با این رنگ آشنا شوید. رنگ دریایی نوعی پوشش محافظتی است که عمدتا در محیط دریایی مورد استفاده قرار می گیرد تا از کشتی ها، قایق ها، مخازن و مواد دیگر در مقابل آب شور یا شیرین محافظت کند. رنگ دریایی خواص عملکردی خاصی دارد، بنابراین می تواند حفاظت عالی را برای سطوح مورد استفاده ایجاد کند. این پوشش مواد موجود در زیر آب مثل کشتی ها، یا قایق ها را از آب دریا محافظت می کند.

رنگ دریایی مواد را از خوردگی و سایش محافظت می کنند. پیش بینی می شود که بازار جهانی رنگ دریایی تا سال ۲۰۲۰، مبلغ ۱۱.۸۸ میلیارد دلار باشد.

در محیط دریایی، خوردگی حفره ای و خوردگی باکتری ها به احتمال زیاد رخ می دهد. خوردگی دریایی تاثیر قابل ملاحظه ای بر کشتی های دریایی و طول عمر آنها دارد. هر ساله، برای محافظت در برابر خوردگی دریایی، میلیاردها دلار صرف می شود. بنابراین، استراتژی های کنترل خوردگی موثری باید با انتخاب مناسب پوشش برای محیط دریایی انتخاب شوند. رنگ دریایی دارای قابلیت ویژه ای برای محافظت از کشتی های دریایی و سایر حامل ها در بالا و پایین خط آبی است. سطوح پوشش داده شده دریایی به راحتی قابل تمیز کردن است.

 

رنگ دریایی به چهار نوع تقسیم می شوند:

• پوشش های ضد فرسایشی
• پوشش های ضد خوردگی
• پوشش های ضد رسوب
• انواع – پوشش های خود پاک ساز و خود شفاف سازی

محصولات اپوکسی
این گروه از محصولات به طور گسترده در کشتی و برای اکثر سیستم های پوششی به غیر از زیر خط آب برای مدیریت زیست محیطی استفاده می شوند. آنها به صورت اپوکسی خالص یا اپوکسی اصلاح شده وجود دارند. اپوکسی های اصلاح شده برای اهداف خاص از قبیل کاهش زمان ترمیم یا کاربرد در مناطق مختلف از عناصر مشخصی تشکیل شده اند.

پوشش اپوکسی برای ایجاد پوشش محافظتی خارجی نیاز به سخت شدن یا ترمیم دارند. این کار می تواند زمان قابل توجهی ببرد اما با استفاده از عامل سخت کننده زمان بسیار کاهش می یابد. به همین دلیل اکثر پوشش های اپوکسی محصولات دو جزئی هستند؛ یکی رزین ها و دیگری سخت کننده است. دو جزئی باید به نسبت دقیق برای خواص اعلام شده پوشش نهایی که باید بدست بیاید، مخلوط شوند. فرآیند سخت شدن تحت تاثیر عواملی است که درجه حرارت مهم ترین آنهاست. ضخامت و رطوبت پوشش نیز بر زمان خشک شدن و کیفیت نهایی اثر می گذارد.

 

رنگ دریایی

حتی زمانی که یک پوشش به طور کامل مطابق با دستورالعمل های تولید کننده اعمال می شود، فرآیند ترمیم می تواند چندین روز یا چند هفته طول بکشد تا اثر حداکثر محافظتی به دست آید. در طول این دوره، باید از آسیب به پوشش جلوگیری شود. تلاش برای سرعت بخشیدن به کار تعمیر با اضافه کردن سخت کننده بیشتر یا اضافه کردن حلال ها به منظور افزایش زمان کار مخلوطی به درستی آماده شده نیز اثرات مضری روی پایان کار خواهد داشت.

پوشش اپوکسی به طور گسترده ای برای مخازن بالستیک، مخازن حمل و نقل و محموله های بار استفاده می شود.

در برخی موارد ممکن است یک پوشش برای واکنش به محموله های خاص باشد. اپراتورهای تانکرهای شیمیایی باید از سازگاری پوشش ها و محموله ها آگاه باشند و بدون شک روش هایی برای جلوگیری از بارگیری محموله ها در مخازن نامناسب دارند. بعضی از مقامات نظارتی مانند اتحادیه اروپا و FDA ممنوعیت حمل برخی از مواد غذایی در تانکر را دارند و در پوشش هایی نگه میدارند که می توانند با محموله واکنش نشان دهند یا به آن جذب شوند. سازندگان پوشش محصولاتی را که از سوی این سازمان ها تأیید شده است، به صورت رسمی اعلام می کنند.

تعدادی از محصولات مورد استفاده در روساخت و پوسته جانبی کشتی در بالای خط آبی بخاطر زیبایی و همچنین دوام آنها انتخاب خواهند شد. اغلب این پوشش های اپوکسی نیستند بلکه آلکیدی خواهند بود. آلکید ها حاوی پلی استر هستند که با افزودن اسید های چرب و سایر اجزای تشکیل دهنده ترکیب می شوند. پوشش های آلکیدی معمولا یک جزئی (بدون افزودنی سخت کننده) هستند و به طور کامل و آرام خشک می شوند. آنها از اکسیژن موجود در هوا برای تکمیل واکنش استفاده می کنند که پوشش را از لحیم مرطوب به سخت و با دوام تغییر می دهد.

ضد رطوبت یورتان و رنگ دریایی

ضد رطوبت پلی یورتان و یورتان پوشش های تک مولدی هستند که در آن فرآیند بهود ،واکنش شیمیایی با آب جوی است. آنها پوششی مؤثر و مقرون به صرفه هستند و می توانند مستقل از آب و هوا (دما، رطوبت و نقطه شبنم)، سریع خشک شوند و سطوح با تحمل بالا باشند. از آنجا که این نوع پوشش نباید همانند پوشش های دو جزئی مخلوط شود، هیچ خطری در ترکیب اجزا وجود ندارد. علاوه بر این، پوشش ها در برابر اشعه ماوراء بنفش برای دوام طولانی مدت مقام باقی می مانند.

 

رنگ دریایی

میزان خشک شدن پوشش های یک جزئی بستگی به رطوبت نسبی و دما دارد. دمای پایین و رطوبت کم هوا می تواند خشک شدن را به میزان قابل توجهی آهسته کند.

به طور معمول، برای رنگ کردن قایق، رنگ با استفاده از یک تفنگ اسپری زده می شود. رنگ نیز با تینر رقیق می شود تا خود یکنواخت شدگی (صاف) خود را بیشتر حفظ کند. به همین دلیل، پلی یورتان یکی از محبوب ترین انواع رنگ های دریایی است، به طوری که خود یکنواخت شدگی بیشتری را در نهایت فراهم می کند. مهمتر از همه، ضد آب نیز هست.

پرایمرها یکی دیگر از محصولات محبوب مورد استفاده برای پروژه های رنگ دریایی هستند به این علت که معمولا زمان زیادی طول می کشد که سطح قایق به زیر آب برود.

یکی از محبوب ترین انواع رنگ دریایی، رنگ ضد رسوب (رنگ پایه) است. هنگامی که این رنگ به یک کشتی یا یک قایق زده می شود، رشد ارگانیسم ها را کاهش می دهد ، ارگانیسم ها خود را به قایق چسبانده و عملکرد و دوام قایق را تحت تاثیر قرار می دهد،. رنگ ضد رسوب نیز به عنوان یک مانع در برابر خوردگی روی بدنه فلزی عمل می کند.

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*