معرفی انواع چمن مصنوعی ورزشگاه ها

علی رحیمیان کارشناس معماری درباره تاریخ چه ایجاد و استفاده از انواع چمن  مصنوعی گفت: تا سال ۱۹۶۶ چمن همه ورزشگاه ها طبیعی بود. درهمانسال  بود که استادیوم هوستون افتتاح شد. این ورزشگاه سرپوشیده بود، سقف آن شیشه ای و سازه ای مرتفع بود. در این میان بحث نور محیطی و گردش هوا برای نگهداری از چمن مشکل ایجاد می کرد. در آن مقطع سازندگان ورزشگاه برای جلوگیری از حذف هوستون از میزبانی مسابقات از چمن مصنوعی برای پوشش زمین استفاده کردند.

کارشناس معماری درباره انواع چمن های مصنوعی تصریح کرد سه نسل از چمن ها در استادیوم ها وجود داشت نسل اول در دهه ۶۰ میلادی بود که در استادیوم های  فوتبال کشورهای آمریکایی مورد استفاده قرار می گرفت. این چمن دارای الیاف و پرزهای کوچکی بود که بر روی یک لایه کلفت و نرم چسبانده شده بود و در سراسر آمریکا استفاده می شد. سطح صاف این چمن و حرکت مناسب توپ بر روی آن باعث فراگیری و استقبال از آن شده بود.

نسل دوم از چمن های مصنوعی از لحاظ ساختاری با پوشش نسل اول تفاوت داشت. در این چمن از مواد پرکننده در میان الیاف چمن ریخته می شد و سطح منعطف تری ایجاد می کرد. مواد پر کننده شامل ماسه ها و پوکه های معدنی بودند. به دلیل هزینه کم این چمن به زوی جایگزین نسل اول شد.

نسل سوم چمن نیز از سال ۲۰۰۰ ایجاد شد که انقلاب بزرگی در عرصه چمن مسابقات ایجاد کرد. این نوع چمن شبیه چمن طبیعی است. در میان الیاف آن از دانه های گرانل استفاده شده است. که کاملا یک سطح پلاستیکی ایجاد می کند. این نسل از چمن مورد تایید فدراسیون جهانی فوتبال نیز است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*