مقایسه کفپوش تاتامی با چمن مصنوعی

مقایسه کفپوش تاتامی با چمن مصنوعی
کفپوش ها معمولا به عنوان ضربه گیر استفاده می شوند. مواد استفاده شده در تولید کفپوش ها بسته به نوع مصرف آنها متفاوت می باشد. در حالت کلی کفپوش ها به دو دسته استفاده در فضای داخلی و کفپوش های مخصوص فضای بیرونی تقسیم می شوند.
کف پوش تاتامی و کف پوش طرح دار مناسب فضاهای سرپوشیده ( in door ) می باشد. به علت پایین تر بودن قیمت کفپوش تاتامی بعضا افراد ترجیح می دهند از این محصولات برای ایمن سازی فضاهای روباز استفاده نمایند که این موضوع با در نظر گرفتن تاثیرات نور خورشید و شرایط بارندگی توصیه نمی شود.

بدترین حالت، استفاده از کفپوش تاتامی در فضای بسته ای است که در معرض تابش نور خورشید قرار دارد، چرا که این موضوع باعث تصاعد گاز سمی از تاتامی می گردد که البته اگر فضا کاملا رو باز باشد این گاز در محیط پراکنده می شود. از عوارض دیگر استفاده از تاتامی در مقابل نور آفتاب پریدن رنگ محصول می باشد. همچنین بارش باران و برف و سرد و گرم شدن هوا باعث پوسیده شدن کف پوش تاتامی می گردد به طوری که عمر تاتامی در فضای باز چیزی حدود 2 تا 3 سال است.
کفپوش های تاتامی خانه کودک فراز از مواد درجه یک تولید شده است و از نوع فشرده می باشد. به این صورت که هیچ دانه سیاهی در آن مشاهده نشده و محصول دارای فشردگی کافی در جهت مقاومت در مقابل دفورمگی و تغییر شکل را داراست.
کفپوش های طرحدار دارای ضخامت کمی هستند ( معمولا 3 میلیمتر ) که لایه بالایی آنها pvc می باشد و بسیار راحت شسته می شوند. می توان از این کفپوش ها به عنوان دیوار پوش نیز استفاده کرد. بعضی از مدیران مهد کودک ها و مراکز بازی این کفپوش ها را روی تاتامی لمینیت می کنند تا جلوه این محصول با ضربه گیری تاتامی ترکیب گردد. البته قیمت تمام شده محصول نهایی به مراتب بالا خواهد بود.

جهت ایمن سازی و ضربه گیری فضای بیرونی ( out door ) می توان از تایل گرانولی و چمن ورزشی استفاده کرد. تایل گرانولی از لاستیک و رزین تولید شده است و خاصیت ضربه گیری بسیار بالایی دارد. معمولا زیر تاب و سرسره و تجهیزات بازی اکثر پارک ها ایمن سازی به وسیله تایل گرانولی انجام شده است و همه ما با این محصول آشنایی داریم.
تایل گرانولی در ابعاد 1 متر در 1 متر و همینطور نیم متر در نیم متر و در رنگ های متنوع تولید می گردد. تایل گرانولی تخم مرغی به علت استحکام پایین کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در صورتیکه شیب استاندارد جهت عبور آب های سطحی در نظر گرفته نشده باشد، استفاده از تایل تخم مرغی پیشنهاد نمی گردد زیرا تجمع آب باعث فاسد شدن و گندیده شدن آب می گردد.

تایل 2/5 سانتی نوع دیگری از تایل گرانولی است که بسیار رایج می باشد. در زیر این محصول شیار کم عمقی در هر چهار طرف محصول وجود دارد که باعث عبور آب های سطحی می شود. همچنین باید در نظر داشت که تایل گرانولی تا حدودی قابلیت جذب آب های سطحی را دارد.

چمن ورزشی نسبت به تایل ضربه گیری کمتری دارد اما زیبایی آن بسیار زیاد است. این محصول نیز در مقابل تابش آفتاب و بارش باران و برف بسیار مقاوم است. البته چمن ورزشی بی کیفیت که لایه ضد UV بر روی الیاف آن وجود ندارد در مقابل نور آفتاب تغییر رنگ می دهد.

منبع : http://www.abrahe-saze.ir

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

اخبار

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


Enter Captcha Here : *

Reload Image