چمن مصنوعی از پوست نارگیل و کائوچو

 به گزارش نورنيوز؛ کمپ تیم‌های ملی در حال حاضر وضعیت نسبتا مناسبی دارد و امکاناتی که در اختیار تیم‌های ملی قرار گرفته شاید کامل و پیشرفته نباشد، اما در مجموع شرایط خوبی فراهم آمده تا تیم‌های مختلف تمرینات خود را به صورت منظم دنبال کنند. کمپی که دارای دو زمین چمن طبیعی، زمین چمن مصنوعی بزرگ و کوچک، سالن فوتسال، سالن بدنسازی، هتل، امکانات پزشکی و … است.

با این حال نمی‌توان از ایرادهای این کمپ هم به سادگی عبور کرد. سالن بدنسازی که جایگاه ویژه‌ای ندارد و قسمتی از سالن فوتسال را به سالن بدنسازی اختصاص داده‌اند، یا زمین چمنی که گاهی اوقات وضعیت نامناسبی پیدا می‌کند. بازدید کارلو تاوکیو از کمپ تیم‌های ملی نکته جالبی را در پی داشت و رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا از چمن مصنوعی کمپ ایراد گرفت و نوع تکنولوژی آن را زیر سؤال برد.

چمن مصنوعی حال حاضر تیم ملی که در سال 2008 توسط فیفا در کمپ تیم‌های ملی راه‌اندازی شد، از خرد کردن لاستیک تولید می‌شود. موضوعی که رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا به آن اشاره کرد و گفت برای راه‌اندازی یک زمین چمن مصنوعی باید 140 هزار تن لاستیک خرد کنند تا مواد اولیه برای تشکیل چمن مصنوعی فراهم شود.

تاوکیو همچنین به آلودگی‌های به وجود آمده بابت خرد کردن لاستیک اشاره کرد و درباره مضرات دیگر این نوع چمن گفت: زمانی که آفتاب به زمین چمن مصنوعی تشکیل شده از لاستیک می‌تابد، باعث به وجود آمدن هیدروکربن شده که این گاز برای افراد به خصوص ورزشکاران بسیار مضر است.

وی پیشنهاد کرد که فدراسیون فوتبال ایران از نوع جدید چمن‌های مصنوعی که با تکنولوژی روز دنیا در ایتالیا تولید می‌شود استفاده کند. چمنی که از پوست نارگیل، کائوچو و یک گیاه مخصوص تولید می‌شود و همچنین برای زیرسازی هم از خرده لاستیک استفاده نمی‌شود. این نوع چمن که در سال 2006 در ایتالیا تولید شده، با زیرسازی ماسه طبیعی مورد بهره‌برداری قرار گرفته تا حالتی طبیعی‌تر داشته باشد.

صحبت‌های تاوکیو درباره تکنولوژی جدید زمین چمن مصنوعی مورد توجه علی کفاشیان قرار گرفت و به همین دلیل راه‌اندازی چمن مصنوعی با پوست نارگیل، کائوچو و یک نوع گیاه مخصوص را برآورد هزینه کرد.

راه‌اندازی چمن مصنوعی از نوع ایتالیایی‌ که ضررش برای ورزشکاران کمتر است و جنس طبیعی‌تری دارد، 300 هزار یورو (حدود یک میلیارد و دویست میلیون تومان) هزینه در بردارد. باید دید با توجه به برنامه‌های حال حاضر فدراسیون فوتبال و شرایط مالی‌ آن، آیا کفاشیان راضی می‌شود به پیشنهاد تاوکیو عمل کند و از تکنولوژی جدید چمن مصنوعی در کمپ تیم‌های ملی بهره ببرد یا نه.

انتهای پیام/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

اخبار

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


Enter Captcha Here : *

Reload Image