رنگ پلی یورتان

رنگ پلی یورتان

رنگ پلی یورتان بر پایه رزین آکریلیک و خشک‌کن ایزوسیانات آلیفاتیک (Desmudor N-75) است. این رنگ از طریق واکنش شیمیایی بین دو جزء پوششی مقاوم به ضربه، تنش‌های مکانیکی و تابش اشعه ماوراءبنفش خورشید ایجاد می‌کند و به‌عنوان یک پوشش رویه محافظ با کارایی بالا در صنعت قابل‌استفاده است.

این رنگ‌ بر روی سطوح مختلف ازجمله آلومینیوم و گالوانیزه نیز چسبندگی مناسبی در مقایسه با رنگ اپوکسی دارد.

موارد کاربرد رنگ پلی یورتان:

به‌عنوان رنگ رویه در سامانه‌های پوششی چندلایه جهت رنگ‌آمیزی ماشین‌آلات صنعتی، قطعات خودرو، سازه‌های فلزی، سطوح خارجی مخازن، لوله‌های انتقال نفت و گاز، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی، نیروگاه‌های آبی و ترکیبی و اتمی، سکوها و اسکله‌های نفتی و بندری کاربرد زیادی دارد.

ویژگی‌های رنگ پلی یورتان:

  • مقاومت سایشی و ضربه‌پذیری بالا.
  • مقاوم در برابر نور خورشید، آب و مواد شیمیایی.
  • مقاومت بالا نسبت به گچی شدن.
نحوه آماده‌سازی و استفاده از رنگ پلی یورتان:

سطح زیرین باید عاری از هرگونه گردوغبار، چربی، روغن، گریس، رطوبت و رنگ‌های فرسوده باشد. در صورت سپری شدن زمان مجاز پوشش دهی لایه‌های زیرین و یا اصطلاحاً شیشه‌ای شدن، سطح را مجدداً با روش سایشی مناسب و یا تینر شویی احیاء نموده و پس از اطمینان از تمیزی و خشک بودن سطح نسبت به اجرای رنگ اقدام کنید. در صورت اعمال مستقیم رنگ‌بر روی سطوح مختلف اعم از فلزی و غیرفلزی، آماده‌سازی متناسب با سطح آن انجام پذیرد. روش اعمال: انواع اسپری، قلم‌مو

قبل از آماده‌سازی به‌وسیله یک همزن مناسب محتویات رنگ را به‌خوبی مخلوط نمایید.سپس خشک‌کن را با توجه به نسبت اختلاط ذکرشده به مخلوط رنگ افزوده و تا یکنواختی کامل رنگ و هاردنر مخلوط نمایید. سپس تینر مخصوص پلی اورتان را به‌آرامی به مخلوط رنگ افزوده و هم بزنید به‌گونه‌ای که مخلوطی کاملاً همگن گردد . میزان افزودن تینر بستگی مستقیم به روش اعمال، دمای محیط، ضخامت فیلم خشک و مسائل دیگر دارد. رعایت این نکته نیز ضروری است که رنگ‌آمیزی باید در دمای ۵درجه بالاتر از نقطه تشکیل شبنم صورت گیرد.