طبقه بندی انواع کفپوش ورزشی (Sport Flooring) داخل سالن

در یک نوع تقسیم بندی ، می توان آنها را بر اساس میزان وشکل قابلیت ارتجاعی آنها ،دسته بندی کرد.به طور کلی دو نوع قابلیت ارتجاعی نقطه ای (متمرکز) ومنطقه ای (گسترده) وجود دارد که با ترکیب آنها،چهار نوع کفپوش پدید می آید.

الف-کفپوش ورزشی با قابلیت ارتجاعی منطقه ای یا گسترده(Area-elastic):با حالت فنری در سطحی گسترده،در برابر تغییر شکل وخم شدن مقاومت دارد.

ب- کفپوش ورزشی ترکیبی(Combined Sport Floor) :ترکیب نوع با ارتجاع نقطه ای و گسترده،به نحوی که در توزیع فشار بار روی کف،حوزه کنترل وسیع است.

ج- کفپوش ورزشی مخلوط شده(Mixed Sport Floor):حالت فنری ونرم با بخش های نگهدارنده وتقویت کننده.منطقه کنترل تغییر شکل محدود است اما حوزه تحمل بار را دارد.

د- کفپوش ورزشی با قابلیت ارتجاعی نقطه ای (Point-elastic):حالت فنری ونرم با حوزه تغییر شکل محدود که با هدف تحمل بار های متمرکز ،طراحی شده است.

  • به دلیل انعطاف پذیری وبهره وری بالای اقتصادی ،کفپوش های با قابلیت ارتجاعی منطقه ای یا گسترده،اقبال بیشتری در نزد متقاضیان پیدا کرده است

.این کفپوش ، در بسیاری از پروژه ها قابل استفاده است.از ویژگی های آن ،دارا بودن دوام وطول عمر بالا و در عین حال نگهداری ساده تر در مقایسه با بقیه انواع است.علاوه بر آن ،می توان برای اهداف مختلفی از آن استفاده کرد،از جمله برگزاری رویداد های اجتماعی وفرهنگی و… .

  • کفپوش های با قابلیت ارتجاعی نقطه ای ،عمدتا برای ورزش های سنگین با دستگاه های ثابت بر روی زمین به کار می رود.

ساختار کفپوش با قابلیت ارتجاعی منطقه ای یا گسترده

پوشش انواع کفپوش ها به دو شکل است :

  • چوب سخت
  • لاستیک

هریک از این پوشش ها برای شرایط مختلفی ،مناسبت دارد.در حالت پوشش چوب سخت،شمامی توانید از انواع یک یا چند لایه استفاده کنید اما در پوشش های لاستیکی،این تنوع ها بر اساس تنوع مواد ،پدید می آید.

معروفترین مواد مورد استفاده در پوشش های لاستیکی ،عبارتند از:

لینولئوم(Linoleum)،

کائو چو(Caoutchouc)

وینیل(Vinyl).

پوشش های لاستیکی همراه با زیر کفهای خود به صورت یکپارچه و یک دست اجرا می شوند.

کف چوبی ،کاربرد کمتری دارد، زیرا در شرایط انبساط و انقباض و متاثر از شرایط و سطوح مختلف رطوبت هوا،احتمالا دچار ترک،شکاف ،شکستگی و یا خمیدگیهائی در آن خواهد شد.

  • کفپوش ورزشی با پوشش چوب سخت چند لایه : با ضخامت بین ۱۲-۲۲ میلی متر ،دارای ساختار چند لایه است و انعطاف پذیری دارد.در شکل ،مدل نمونه دارای یک لایه فوقانی چوبی با ظرفیت تحمل بار بسیار بالا ،یک لایه تخته سه لائی ویک لایه به ضخامت یک بند انگشت از جنس چوب صنوبر ،ساخته شده است.
  • کفپوش ورزشی با پوشش چوب سخت یک لایه و بدون انعطاف: سخت و دارای اجزاء چوبی جامد یک لایه، با زبانه و شیارهای اتصال مربوط به آنها.

کفپوش ورزشی با پوشش لاستیکی: باریک ،انعطاف پذیر و ساخته شده از انواع مواد لاستیکی.

الزامات کفپوش ها بر اساس استانداردهای آلمان(DIN V 18032-2)

۱٫ کاهش فشارضربه:

 کاهش فشار قابلیتی در ساختار کفپوش است که ضربه ی ناشی از برخورد با کف را جذب می کند.توانائی کف در جذب این شوک یا ضربه،به میزان قابلیت ارتجاعی آن بستگی دارد و البته باید،به نحوی باشد که ورزشکار را از فشار ناخواسته به پا و کمر،برهاند.در این آزمون،ورزشکار نباید در معرض بیش از۴۷ درصد فشار ناشی از ضربه (نیروی عکس العمل) قرار گیرد.

۲٫ استاندارد تغییرشکل:

 منظور ،تغییر شکل عمودی کفپوش ،تحت فشار بار روی آن است.حداقل خمیدگییا فرو رفتگی باید ۳/۲میلی متر باشد.

۳٫ کنترل تغییر شکل:

 گسترهء حوزه تغییر شکل ،در شعاع ۵۰۰میلی متری از نقطه با ضربه ی عمودی باشد (با انداختن یک وزنه ی ۲۰ کیلوگرمی بر روی آن ،حد اکثر اختلاف در تغییر شکل ۱۵درصد باشد.

۴٫ برگشت توپ

: بالاترین درصد ارتفاعی که یک توپ بسکتبال ،در اثر برخورد به بالا برگشت می کند باید حداقل ۹۰درصد یا کمتر در مقایسه با زمین های سخت غیر قابل ارتجاع باشد.

دراین آزمون توپ از فاصله یک متر و هشتاد سانتی متری بر روی کف سیمانی و کفپوش ورزشی رها شده و مورد مقایسه ،قرار می گیرند

۵٫ میزان سُر بودن (اصطکاک):

میزان اجازه برای چرخیدن در حرکات مختلف بر روی کف و سر نخوردن روی آن است (حداکثر در فاصله ۴/۰تا۶/۰میلی متر).

۶٫ عکس العمل در برابر بارهای غلتان (مثل چرخ):

حداقل فشاری که باعث آسیببه کف نباشد،۱۵۰۰ نیوتن است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*